O netaudio.pl



Pomysł

Serwis w pełni poświęcony jest muzyce udostępnianej przez artystów za darmo (w znaczącej części na licencji Creative Commons) i wydarzeniach z nią związanych. Autorzy postawili sobie za cel przede wszystkim polecać muzykę, a nie ją krytykować. Opisywana twórczość jest zazwyczaj równie nowoczesna i alternatywna, co jej sposób dystrybucji.

Redakcja

Skład redakcji widoczny jest w stopce strony. W razie potrzeby kontaktuj się z konkretnym autorem.

Za darmo?

Odnośniki oraz wszystkie treści znajdujące się na tej stronie są uznawane za legalne i do ściągnięcia za darmo.
Dlaczego artyści rozpowszechniają swoją muzykę za darmo? Dzięki internetowi i plikom muzycznym koszty dystrybucji muzyki spadły do zera. Wielu artystów rozumie, że w tej sytuacji trudno jest oczekiwać od słuchaczy płacenia za muzykę i dlatego udostępniają oni swoje nagrania za darmo.
Na świecie jest bardzo dużo muzyki, a każdego dnia powstają nowe utwory. Artystom coraz ciężej przychodzi zdobycie uwagi odbiorców. Słuchacze nie wydadzą pieniędzy na płytę lub bilet na koncert nowego lub mało znanego artysty. Jeśli jednak artysta rozpowszechni swoją muzykę za darmo, wówczas wiele osób może chcieć dać szansę takim nagraniom.
Prawie każdą płytę można dziś ściągnąć z sieci P2P, niezależnie od tego czy artysta i jego wytwórnia wyrazili na to zgodę czy nie. Niektórzy artyści próbują walczyć z nielegalnym ściąganiem muzyki z internetu, jednak bardzo wielu muzyków uznało, że lepiej jest udostępnić swoje nagrania legalnie za darmo, bo w przeciwnym razie ludzie i tak znajdą sposoby na jej ściągnięcie.
Artysta nie musi sprzedawać swoich płyt by się utrzymać. Jest cała masa innych sposobów zarabiania na muzyce. Przykłady: występy na żywo, wykorzystanie muzyki w filmie, reklamie, grze komputerowej, nadawanie utworów w radiu lub telewizji, udzielenie innym artystom licencji na nagranie kowerów itp.
Pieniądze nie są jedyną motywacją dla tworzenia muzyki. Wielu artystów tworzy ponieważ jest to ich hobby lub by zdobyć uznanie słuchaczy. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że muzycy tworzący tylko dla pieniędzy i ci, którzy nagrywają z innych powodów, to zupełnie dwie różne grupy.

Wielu artystów zabezpiecza prawa do swojej muzyki stosując licencje Creative Commons. Dzięki nim artysta może zastrzec, że danego utworu nie można na przykład wykorzystywać komercyjnie lub przerabiać. W efekcie ma gwarancję, że mimo oddania utworu słuchaczom za darmo, nikt na tym utworze nie zarobi bez zgody artysty.

Więcej informacji znajdziecie na stronach Creative Commons.

Czym jest netaudio?

To muzyka publikowana w formie elektronicznej (najczęściej w formacie mp3 lub ogg), poprzez internet (netlabele, serwisy społecznościowe, strony muzyków itp), często za darmo (licencje Creative Commons i inne).

Czym jest netlabel?

Netlabel (nazywany również on-line label, web label lub mp3 label) to ogólna nazwa firm i nieformalnych grup zajmujących się szczególnym sposobem dystrybucji muzyki w Internecie, głównie w formie elektronicznej (w postaci skompresowanych plików MP3 lub Ogg Vorbis). Netlabele często funkcjonują jak tradycyjne wytwórnie płytowe nagrywając i promując wydawnictwa muzyczne (np. single, albumy oraz składanki). Większość z nich posługuje się metodami “marketingu partyzanckiego” w celu promocji swojej działalności, nie wydając pieniędzy na tradycyjne techniki reklamowe. Niektóre “netlabele” prowadzą działalność komercyjną. Podstawowa różnica między netlabelem, a tradycyjną wytwórnią płytową polega na tym, że netlabel udostępnia swoje wydawnictwa w formie elektronicznej, poprzez internet i często za darmo, w przeciwieństwie do tradycyjnych wydawnictw bazujących na płytach winylowych, CD czy DVD
Więcej na ten temat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Netlabel

Kontakt

Chcesz dołączyć do bloga, poinformować autorów o muzycznym wydarzeniu, podesłać swojego niusa bądź recenzję? Skontaktuj się z administratorem, lub jednym z autorów.